Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

karel_vvv

To by se dalo tesat do kamene

Škoda, že to člověk nemůže asi tak 1000x vytisknout na tlustý papír a mlátit s tím levičácké intoše po palicích. Možná by se jim alespoň na chvíli rozsvítilo. Celý život poslouchám ty jejich žvásty, jak je kapitalismus v krizi. Teď se bojím, že by to mohlo špatně skončit, díky tomu plíživému zavedení socialismu. Ten, zcela zákonitě vede ke korporátnímu fašismu a totalitě, posléze ke krachu a výbojné válce. Doufám, že ještě není úplně pozdě a USA se vzpamatují z té levičácké propagandy. Volby rozhodnou, ne že ne.

+2/0
27.1.2012 0:52

viet

Hochu, hochu

Hochu, hochu, opravdu si ve své prostotě myslíš, že kapitalismus není v krizi, zatímco krize je způsobena socialismem? Nestuduješ ty ekonomii?;-D

+1/0
26.1.2012 23:50

haes

Re: Hochu, hochu

Kapitalismus nemůže být v krizi, když vlastně neexistuje. To, co tu máme dneska je korporátní socialismus. Autor to vidí správně.

+2/0
27.1.2012 0:52

karel_vvv

Re: Hochu, hochu

No, korporátní socialismus se většinou v dějinách nazýval přímo fašismus. Což je právě to, co tu máme.

+1/0
27.1.2012 0:53

morrigan

Hmm,

takže za krizi v 30.letech můžou taky snahy o sociální stát? Když je tržní hospodářství tak ideální zřízení, proč to tehdy kikslo? A mmch, kapitalismus v relativně čisté podobě existoval v podstatě tak jen necelé století....

0/0
26.1.2012 23:19

karel_vvv

Re: Hmm,

Ne za to mohla pitomá státní regulace burzy a finančního sektoru (vedena dobrými umysly lidomilných socialně smyslejících politiku, jak jinak). Situaci navodila megabublinu a kdyz to bouchlo, stát zavedl tak pitome zakony, které krizi konzervovaly dalších skoro 10 let a exportovaly do celého světa. Amíky z toho dostala až válka, nikoliv úspěch bláznivého Nového údělu demokratického socialisty Roosvelta.

Inflace v Nemecku, to bylo to same - socialisticka vlada, utrácení, dluhy, podvody. Hyperinflace. Rozklad státu. Hitler. Dálnice a zaměstnanost na dluh, vše kryto panem Schachtem a směnkami přes falešnou firmu. Když všechno prožrali a nikdo nechtěl dál dělat zlatého oslíka, na chvíli pomohlo zabavení majetku židovských plutokratů (samozřejmě ve jménu lidu), pak Československého zlata (s odpornou spoluúčastí Anglické banky) , a pak bylo nutno vsednout na tanky a sjednotit Evropu, vytvořit nového evropského člověka. Zrovna jako dneska.

0/0
27.1.2012 1:09

karel_vvv

Re: Hmm,

teda až na ty tanky, na ty ještě nedošlo. ale nikdy neříkej nikdy ---

0/0
27.1.2012 1:15

inosh

Souhlas

R^R^R^

+1/0
26.1.2012 22:51

jack095

Intelektuálové mají krizi pernamentně.

Krize kapitalizmu je blbost. Ostatně ten sám názem mi zvání Karlem Marxem. Myslím že správnější by bylo systém svobodného trhu.

A ještě sitát - tuším Viktor Dyk  : " Není jenom svoboda ideálem národa, nýbrž také k užitku je na míse se projevuje"

0/0
26.1.2012 22:17

JMNT

Re: Intelektuálové mají krizi pernamentně.

Pokud dovolíte, současný systém pořád funguje na bázi akumulace kapitálu, jeho investování a nakonec zhodnocení skrze práci. Je jedno, jestli ten kapitál naakumulujete v bance, nebo v prasátku u sebe doma, bez kapitálu si ani dnes na "svobodném" trhu (lépe "volném") neškrtnete. Proto bych řekl, že kapitalismus se stále celkem aktuální termín ;-) a krize kapitalismu nemusí nutně znamenat, že je v krizi systém. Stačí, když lidé, kteří systém tvoří, ztratí (nebo ztrácí) v systém respekt nebo důvěru. A to myslím je autorův modus vivendi, nikoli krize systému jako takového ;-)

+1/0
26.1.2012 22:24

karel_vvv

Re: Intelektuálové mají krizi pernamentně.

Když tak o tom uvažuji, vzpomenu si na Baťu, který o velké hospodářské krizi 30. let říkal, že je to hlavně morální krize, tedy něco podobného.

0/0
27.1.2012 2:59

Nikdy nespím a vy?

Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

mozek, jako měli v 50-tých letech mladí rudí svazáci. Dnes je in a cool být prostě v mladí pravičák a říkat, že žádný kapitalismus není. Proberte se už proboha. Kdyby opravdu sociální stát mohl za všechno, tak nejhůř na světě je teď ve Švédsku, Norsku, Dánsku, Finsku- a pravda je, že tyto státy jsou natom v Evropě nejlíp. Bohužel, každý stát má na sociální systém v jiné míře- musí jít ruku v ruce i s určitou nepsanou morálkou a etikou ve společnosti. Ne jako u nás. A restrikce, směrnice, omezování vznikli z nějákého důvodu, byli reakcí společnosti na určité chování. Sociální stát- 2. světová válka- chudé masy volí Hitlera, Enviromentalismus (vybíjení Kytovců, lesů- kvůli zisku chamtivých obchodníků atd). Kapitalismus jak ho máte nastudovaný v jeho ideální formě-nemůže fungovat-protože lidé jsou nedokonalý - proto je i systém nedokonalý. Navíc paradox komzumního myšlení. Komismus-planovaná ekon.-nedostatek výrobků. Kapitalismus-tržní eko.- hodně výrobků-lidé málo peněz-půjčují si

+3/0
26.1.2012 21:18

Rájec

Re: Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

Autor má, pravda, dost nastudováno. To ale asi není Vaše parketa. Takže chlapci jak ho důvěrně nazýváte, se nic nestalo.

0/0
26.1.2012 21:26

JMNT

Re: Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

Nezaměňujte prosím sociální stát za přirozeně sociálně-solidární kulturu severských zemí danou jejich určitou společnou geograficko-sociální charakteristikou. A krom toho, nemyslete si, že vysoká životní úroveň v tradičně sociálně štědrých státech Skandinávie znamená, že tam nemají žádné problémy, které jsou s touto štědrostí spojeny: nejenže mají zahraniční dluhy (jako zbytek Evropy), ale díky velmi vysokým daňovým kvótám i zpomalující hospodářský růst (menší problém) a především politické strany, které oponují severskému "sociálnímu státu" nikoli na středopravici, nýbrž přímo v extrému. Ne náhodou je Skandinávie prapůvodní vlast "renesance" evropského pravicového extremismu i rasismu. Myslet si, že cokoliv může fungovat kdekoliv je naivní i nebezpečné, protože nakonec skončíte u snahy změnit člověka všemi, i násilnými prostředky. :-P

+1/0
26.1.2012 21:36

m4!_luke

Re: Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

Norsko bych z toho vaseho seznamu vynechal, ti maji zatim velky dostatek ropy (oproti tomu jim ale chybi napriklad maslo). Co se tyce Svedska a tech dalsich dvou zemi, tak ty pouze ziji z minulosti. Neinvestuji do obnovy kapitalu. Konkretne u Svedska je to krasne videt, kdysi to byl tusim druhy nejbohatsi stat planety (co se tyce HDP na hlavu), ktery se neucastnil zadnych valek a prosperoval. Dnes jsou co se tyce HDP na hlavu zhruba ctrnacti a pozvolna se propadaji niz a niz. Oproti CR maji snad jedinou vyhodu a tou je jejich protestantska moralka, diky ktere se u nich nekrade tolik jako u nas.

0/0
26.1.2012 21:36

Edmund Černá Zmije

Re: Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

Což kompenzují masívní imigrací. ;-)

0/0
26.1.2012 21:45

inosh

Re: Panebože chlapče. Co se vám to stalo? Máte přesně vymytý

RvRvRv

0/0
26.1.2012 22:51

radek.stembera@volny.cz

karma

a naprostý souhlas

+2/0
26.1.2012 20:38

Edmund Černá Zmije

Kapitalismus versus socialismus

Kapitalismus je výkonný, ale nemilosrdný. Socialismus chrání každého (i ty, kteří o žádnou ochranu nestojí), ale je to drahé a úplně to likviduje efektivitu.

-

Cílem demokratických systémů by mělo být řídit stát tak, aby byl ještě efektivní, ale aby chránil ty nejvíce ohrožené, pokud si to zaslouží. Bohužel, evropský systém zašel příliš daleko, pod záminkou ochrany slabých likviduje demokracii, ztrácí výkonnost, zadlužuje se, a ti, které chrání, se mu pošklebují nebo ho rovnou nenávidí. Ve snaze pokračovat tímto směrem Evropa likviduje efektivní zaměstnavatelské vztahy pod záminkou ochrany pracujících, likviduje sociální systém tím, že do něj pouští lidi, kteří ho zneužívají, likviduje střední třídu, protože se pokouší tyhle nejapnosti zaplatit nárůstem daní.

-

Tragédií je, že to lidé nevidí, věří tomu, že za jejich problémy můžou ti, kteří problémy nemají, tedy bohatí. Hrozí nám, že eurosocialismus bude nahrazen eurokomunismem.

0/0
26.1.2012 20:35

Martin Kavka

Re: Kapitalismus versus socialismus

;-DEdmunde a víte co je největší paradox? Že i ti komunisté věděli, že mohou dát jen to, na co mají. To ovšem neberte, že bych je nějak obdivoval

0/0
26.1.2012 20:43

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

Komunisti věděli, že musí dát především horníkům, vojákům a policii. Efektivita byla v prioritách až daleko za přežitím režimu. :-/

0/0
26.1.2012 20:50

Martin Kavka

Re: Kapitalismus versus socialismus

Vím, Jen jsem to jako příklad. Už vzhledem k tomu, že máme dnes pravicovou vládu....udajně pravicovou, která automaticky počítá se schodky.

Nedokážu pochopit, že naše babičky a prababičky znali jedno pravidlo, že dluhy vyjídají z mísy a to jejich vzdělání končilo maimálně u obecné školy (zpravidla)

0/0
26.1.2012 20:55

romualda

Re: Kapitalismus versus socialismus

Během vývoje sociálního státu došlo k některým přehmatům, např. toto je zajímavé http://www.severskelisty.cz/kaleido/kale0144.php ale už nikdy k tomu nedojde.

0/0
26.1.2012 20:49

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

Nevím, kde berete ten optimismus. Přehmaty sociálních států tvoří v současnosti většinu politiky zemí EU. A možnosti jak se přehmátnout jsou nepřeberné, žím dále se sociální státy dostávají, tím jsou jejich přehmaty častější. ;-(

0/0
26.1.2012 20:53

Martin Kavka

Re: Kapitalismus versus socialismus

V poslední době pořád říkám, že od roku 89 jdeme pořád na Západ(kapitalismus) a čím víc jdeme na Západ, tím více se blížíme k Východu (socialismu)

0/0
26.1.2012 20:57

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

My jdeme na Západ, ale Západ míří k sociálnímu státu a socialismu. Máme v tomhle dost smůlu, jakoby všechny organizace, které se předtím chovaly docela rozumně, po našem vstupu začaly blbnout. Po našem vstupu do NATO došlo k hanebnému bombardování Srbska, po našem vstupu do EU se tahle organizace rozhodla přijmout absurdními postupy Lisabonskou smlouvu, když referenda o euroústavě selhala. Myslím, že kdybychom vstoupili do OPEC, do roka a do dne vyschnou všechny ropné vrty. :-/

0/0
26.1.2012 21:04

Martin Kavka

Re: Kapitalismus versus socialismus

Jj, je to nějaké kolektivní šílenství. S tím OPECem jste mě pobavil, ale vystihujete podstatu věci.

To mi připomíná jak jsem dostal poslední číslo Tedeum. Bylo tam, jak Čejka byl v katakombách a průvodkyně vyprávěla. Došli až k místu, kde byla místnost, kde uprostřed byl dřevěný stůl a průvodkyně řekla "a tady se sloužily bohoslužby" Čejka se zeptal "Tady na tom místě u tohoto stolu?" Průvodkyně odpověděla, dříve ne, sloužily se u hrobu, zády k lidem, ale neodpovídalo to Druhému Vatikánskému koncilu, tak sem dali ten stůl"

Nepřipomíná Vám to něco?

0/0
26.1.2012 21:14

free hummingbird

Re: Kapitalismus versus socialismus

Navrhuji celosvětový zákaz Česka vstupovat kamkoliv... R^;-D Ale vážně, ono jde hlavně o to, že se nám tím otevřením opony ideje promíchaly, a západ si za každou vyvezenou demokratickou myšlenku pro změnu dovezl jednu socialistickou...

0/0
26.1.2012 21:15

karel_vvv

Re: Kapitalismus versus socialismus

To je bohužel ten exaktní důkaz kulatosti světa - socialismus jsme vykopli (no dobře, stáhnul se sám) na východ a on se mrcha vrátil ze západu. Vzhledem k tomu, že mu to trvalo asi tak 5-6 let, tak by se z toho dala spočítat rychlost nákazy nebo tak něco. Případně obvod Země :-)

0/0
27.1.2012 1:28

romualda

Re: Kapitalismus versus socialismus

No tak pokud jde o tu "podporu alkoholika větší než mzda" tak vím, že v našich podmínkách to neexistuje (kromě některých nepřizpůsobivých, kteří v tom umí chodit). Navíc slovo sociální je u nás až sprosté, vzpomeňme si, jakou velkou popularitu měl exministr Janota, když řekl, že dávky už nelze vyplácet tolika lidem.

0/0
26.1.2012 21:00

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

Slovo "sociální" u nás vyhrává volby. Pokud by ho některá z hlavních stran vynechala, bude mít potíže dostat se do parlamentu. :-/

0/0
26.1.2012 21:06

Žadatel

Re: Kapitalismus versus socialismus

Nemyslím si, že patříte k těm, co jsou schopni tvrdit, že práce je dost pro všechny. A čím víc se automatizuje výroba, tím větší nezaměstnanost bude. Co s těmi nezaměstnanými?

Odpověď nečekám.:-/

0/0
26.1.2012 23:06

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

Myslíte práci jako zaměstnanecký poměr? To přece záleží na nabídce a poptávce. Práce je všude kolem dost, otázka je, kdo je ochoten její vykonávání zaplatit, za kolik a z čeho. A kdo je ochoten jí za daných podmínek vykonávat.

-

Určité limity v této oblasti způsobuje stát a je k nim dotlačen obvykle odbory - mám na mysli takové věci jako minimální mzdu, osmihodinovou pracovní dobu a podobné aspekty, které obsahuje zákoník práce. Automatizace je otázka budoucnosti, dnes firmy, které jsou vysoce automatizované, zaměstnávají hromadu lidí. Problém dneška je KDE se vyrábí, globalizovaný svět umožňuje migraci kapitálu mnohem snáze než migraci pracovních sil. Tam, kde se nastaví příliš sociální pravidla, se časem začne kapitálu nedostávat, a roste nezaměstnanost.

-

Co s nezaměstnanými? Kapitalismus nezaměstnané bohužel potřebuje, jako součást nabídky a poptávky na trhu pracovních sil. Sociální stát se o nezaměstnané stará a tím nabídku oslabuje, samoregulace trhu pak nefunguje.

0/0
27.1.2012 3:57

pm22

Re: Kapitalismus versus socialismus

Autor je moderni maldy pravicak. Mozna pravycak. Studuje a dnes se student uci to, co mu podstrci. Tak to bylo i za "socializmu".

Jiste, muze se podivat i jinam a nakonec brat to co mu strkaji za sve.

Ale hodnotit vedecky ci jak to mnozi zde delaji socializmus jako ze brani ci zabiji efektivitu a na rozdil kapitalizmus cini opacne - no dnes nevim.

Cast obyvatel ceske republiky sociaolizmus prozila. Ze. Ti narozeni okolo plysove ne. Ti to maji z vypraveni a jako drive rodite museli pred  detma se o socializmu mirnit, to same se deje dnes. Jenze v opacnem gardu. Pokud vezmeme veci jak byly, tak. Cely ten system pod vedenim sssr byl pod obrovskym tlakem daleko vetsiho zbytku a da se rici vyvinutejsiho sveta. Bylo to totalni embargo. Ze.

0/0
25.2.2012 18:35

pm22

Re: Kapitalismus versus socialismus

A ten socializmus, pres to silene zbrojeni prezival prave  proto, ze vsechny ziskane prostredky nesly do kapes 3 % majitelu, kteri potom cast a zejmena jeste uverovanim ozivovali svoji cinnost, ale ty prostredky komplet sly na udrzeni systemu v cele te siri.

Ja si to dnes  myslim  proto, ze. Ac mam informace pouze z ruznych novin  tak mam pocit ze je pravdou, ze prave Cina, ktera rozhodne embargem netrpi, ba naopak zacina svetu ukazovat silu toho centralniho planonan a zacina vsem gigaantum hezky ukazovat zada. Pri sale stoupajici zivotni urovni obyvatelstva. No takze ty pindy a radoby zavery ohledne  efektivity a podbne socializmu jsou spis politicke finty, jak udrzet, kdyz ne ty dozivajici, tak ty mlade a smerovat je ve volbach do jakesi ceske pravice. Tim, ze skupina poslancu a funkcionaru CSSD mela z Milose Zemana bobky a pres domluvu v parlamentu zaskocili i ODS a dali hlasy panu Klausovi ukazali, ze te tazv. ceske pravici v Ceskych zemi uz nic nehrozi.

0/0
25.2.2012 18:38

pm22

Re: Kapitalismus versus socialismus

Ti, co zapricilili zvoleni pana Klause  jsou konkretne :

V. Aubrecht, P. Buzkova, K. Cerny, M. Ekert, S. Gross,  P. Ibl, M. Kraus, J. Kubinyi, R. Martinek, J. Mladek, E. No-

vakova, J. Rihak, E. Snitily, B. Sobotka, L. Skopal, H. Sediva,

V. Spidla, R. Tomicek, J. Tresnak, J. Tvrdlk, M. Urban, M. Vana, J. Vojtilova, V. Votava, L. Zaoralek, P. Zgarba.

0/0
25.2.2012 18:39

Edmund Černá Zmije

Re: Kapitalismus versus socialismus

Byla to dobrovolná izolace. Socialistické státy kvůli zásahům do ekonomiky musely rezignovat na směnitelnost měn, na volný obchod, na volný pohyb osob. Embarga existovala na strategické věci, zbraně, počítače, ale většinu výrobků Západ neembargoval, ale socialistické země si jejich dovoz nemohly dovolit.

-

Samozřejmě v oblasti technologií fungovaly podobně jako Čína dnes - co šlo okopírovat, to se okopírovalo.

-

Jinak ten tlak byl oboustranný - říkalo se tomu závody ve zbrojení. Těžko říct, kdo to začal, ale byla to oboustranná přetahovačka. A co se té velikosti týče, tak dost velká část světa se těchhle her na Východ a Západ neúčastnila, spíš hleděla, od koho se dá něco trhnout. Nejlidnatější je Asie a ta rozhodně na straně Západu nebyla.

0/0
25.2.2012 21:20

Martin Kavka

Já to vidím takto

lidé chtějí všechno a hned. Mají na to přeci právo. Tak se zadlužují. Stejně tak to dělají státy ve velkém měřítku. Politici mají ideu a tak jí hodí do placu a vytvoří k tomu rozpočet. Je to asi dva roky co jsem byl v Planeu Elektro něco kupovat a byla tam dvojice lidí, kteří nevypadali, že jsou nějak extra placeni, vybírali si modní hit Led televizi od Samsungu za 25 tisíc. Když jsem odcházel, tak tato dvojice seděla u stolku s příjemnou slečnou, která jim vyřizovala spotřebitelský úvěr. A tady vidím problém, ekonomika je hnána dluhy. Nikoli realnou spotřebou a realnými potřebami. Jako lidé se chovají i státy. Takže krize je daní, že v minulosti máme pocit blahobytu, v kterém nás politici utvrzuji.

Podlě mě nejde o krizi, ale návrat k normálu

0/0
26.1.2012 20:21

NewDorianGray

Drzost.

Tvrdit, že za předlužení dlužníka nemůže věřitel ale dlužník... Přeci každý ví, že kdyby se všichni věřitelé na celém světě dohodli, že Řecku nepůjčí od počátku ani korunu...  Ne ne, nic těm prevítům nevracet, vždyť i za to můžou sami. Banky musely přeci vědět, že řečtí politici falšují výkazy. Banky nesou odpovědnost. Nenažraní němečtí důchodci, kteří prahli po úročení svých úspor s nimi. To kvůli nim nakupovaly banky řecké dluhopisy. Kdyby žádné úspory neměli, o nic by nepřišli. Politici za nic nemohou. ;-D

+1/0
26.1.2012 20:18

Martin Kavka

Re: Drzost.

Možná jednou budou věřitelé trestání že půjčují. Nějak jsem zamyslel. Úvaha. Zaměstnavam určitý počet lidí a vyplácím jim mzdu, kterou si mohu dovolit jim vyplácet. Jím se to nelibí, chtěli by více a já se musím pohybovat jen v rámci zakázek které získám. Jednoho dne si řeknu. Mají pravdu, ať se mají ještě lépe a přidám jím. Vzhledem ke konkurenčním cenam to nějaký čas budu táhnout z rezerv a až dojdou, tak si vezmu půjčku. Protože můj zisk je limitovan konkurenčním prostředím, tak se dostanu do situace, kdy si budu muset vzít další půjčku, abych dal zaměstnancům více než jsem schopen vydělat. Pak se dostanu do situace, ,kdy už nebudu schopen získat půjčky a pokusím se refinancovat stávající dluhy. To mi na čas pomůže, ale co bude pak?

0/0
26.1.2012 20:37

Edmund Černá Zmije

Re: Drzost.

Pak vyhlásíte bankrot a váš podnik připadne vašim věřitelům. Proděláte na tom vy, vaši zaměstnanci i vaši věřitelé. A proč? Protože jste se jednoho dne začal chovat jako blázen. :-P

0/0
26.1.2012 20:43

Martin Kavka

Re: Drzost.

;-)Přesně tak

0/0
26.1.2012 20:45

milanalois

a co island

http://www.zvedavec.org/komentare/2011/11/4706-supi-kapitalismus-nova-bankovni-katastrofa-islandu.htm

0/0
26.1.2012 20:10AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.