Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

buta

Správně, v platiské chirurgii už trh existuje....

- takže pane autore, kolik dáte za operaci mozku u svého dítěte ? Zatím vám ho odoperují za 150 na hodinu - za dvouhodinovou operaci 300 korun. Tak k tomuto poplatku z vašeho pojištění si soukromý špitál řekne třeba dalších 40 tisíc - asi se dost prohnete. Kolik byste vy osobně tržně ohodnotil třeba operaci rakoviny prostaty u sebe ? Kolik by měl za vás operující lékař dostat ? A opravdu si představte že na tom stole ležíte !

0/0
8.2.2011 11:23

mamina2

Re: Správně, v platiské chirurgii už trh existuje....

Nejen v plastické. Trh už dávno existuje třeba i kolem křečových žil, které už se operují téměř výhradně bez přispění pojišťovny. Taky taková operace v jednodenní chirurgii stojí podstaně víc než běžná operace v nemocnici na pojišťovnu. Ten soukromý doktor totiž může vyhodit každého, kdo není ochotný zaplatit cenu podle jeho představ. Takže doktor se má dobře, pacienti, kteří si to mohou dovolit platí, a ti ostatní prostě nemají nárok. Myslíte, že by to takhle mělo fungovat třeba i u operace slepáku nemluvě o mlhem složitějších operací, které hradí pojišťovna? Že doktor řekne, za tyhle peníze to nedělám, buď dostanu víc, nebo máte smůlu.

0/0
8.2.2011 11:34

buta

Re: Správně, v platiské chirurgii už trh existuje....

Je to tak, krátkozrakost za 15-25 tisíc, jednoduchá operace laserem, pojišťovna nedá ani korunu. A tak se to při autorově pitomé nápadu dá rozšiřovat - umělá kyčel,koleno,chronický občas zlobící žlučník,křivá páteř u dívenky jak to bylo v televizi ("rostoucí" tyče- úžasné), vrozené vady jen hyzdící - prostě vše co neohoržuje bezprostředně na životě si budeme tržně připlácet nebo se budeme muset vysoko pojistit ? A o to asi mafii jde - půl miliardy bylo Hegerovi nepřijatelné ? Houby- mafie chce zničit státní zdravotnictví, zbyde pár fakultek- v budoucnu přeplněné všeobecné špitály pro chudé - a začne se rejžovat  v soukromém, což dosud při množství státních špitálů nebylo možné.. Jde o stovky miliard ročně pro mafii, ne o 3 miliardy ! Lidi vzbuďte se , nebo to mafii budete platit jak mourovatí......

0/0
8.2.2011 11:47

bk89322

Trh se ve zdravotnictvi neprosadi

Dovolil bych si upozornit na skutecnost, ze v USA, kde az do Obamy stat do zdravotnictvi temer nemluvil, se samovolne spolecensky vyvinula situace, kde jsou cca 2/3 nemocnic neziskove ci statni (nikoliv federalni) organizace a mezi neziskovky patri vsechny opravdu spickove nemocnice. Tj. o penize v prvni rade nejde ...

0/0
7.2.2011 18:42

Kvetuska55

Re: Trh se ve zdravotnictvi neprosadi

Jenomže v USA, kdyby se přišlo na to, že ministr má prsty v miliardovém podvodu, šel by za katr. Je zajímavé sledovat, jak tady lidem vadí peníze, které stát sype do zdravotnictví, ale vůbec jim nevadí ty miliardové tunely. Přitom všichni, co zde diskutují mohou onemocnět, dokonce velmi vážně a jsem zvedavá, jestli mají uspořeno na nákladné operace - kldyž je to tedy zboží, komodita, kterou si každý má koupit.

0/0
7.2.2011 18:52

staflas

Re: Trh se ve zdravotnictvi neprosadi

No, ale tento typ tunelu je možný také jenom díky státnímu přerozdělování peněz. To je prostě obecně neefektivní.

0/0
8.2.2011 11:08

Kvetuska55

Jistě pane,

jen bych vám doporučila přečíst si některé blohy MUDr Romana Šmuclera, kterého rozhodně nelze považovat za bolševika. Např. "Zdravotnictví není na hraní..."

Pokud se však domníváte, že zdraví je v civilizovaném světě zboží, komodita, tak vám přeju hodně, hodně zdraví, dlouhý život a hodně, hodně peněz.

0/0
7.2.2011 18:29

Aqua

Napsal bych to stejně

ale pro české bolševiky to nemá cenu. Tady se pořád věří v ráj, kde každý pilně pracuje jen tak zadarmo pro blaho lidstva a když už peníze, tak je berou jako snadno natisknutelnou věc. Snad tahle zkažená generace, pro kterou je jakýkoli ekonomický pojem sprosťárna, vymře dřív, než tenhle stát zbankrotuje...

0/0
7.2.2011 18:23

Kvetuska55

Re: Napsal bych to stejně

Ani nevíš, jak já ti z celého srdce tu krásnou a ekonomicky čistou budoucnost přeju V

0/0
7.2.2011 18:35

da007

TRH

 Trhj e nejlepsi lekar!!!A jediny kdo jej muze ridit je konkurence!Je to obchod nic vic!V pripade ze nebude poptavka,nebude kseft!A taky neexistuje nic horsiho,nez jakykoli zasah at uz statu nebo nekoho jineho,kdo by chtel trh pokrivit,regulovat nebo narovnavat!Byla by to nejvetsi chyba,ktera by se v dalsim dusledku zase jen vymstila!

0/0
26.1.2011 8:04

pehavecm

trh vyřeší vše - pokrač

V tomto zdravotnictví je vinou zdeformovaného trhu situace taková, jaké je. Trh se však VŽDY prosadí. Z hlediska zdeformovaného trhu není pro zdravotnictví jako celek, jakožto ani pro zdravotnická zařízení VÝHODNÉ zaměstnávat dobře placené, specialisované lékaře a tak - v důsledku trhu, zdůrazňuji v důsledku trhu ani nejsou zaměstnávání.

To jenom hloupá levice si myslí, že stát to musí a umí nějak zařídit. 

0/0
25.1.2011 13:44

pehavecm

Re: trh vyřeší vše - pokrač

Píši dodatek ke svému vlastnímu příspevku, vzhledem na vznesené připomínky diskutujících. Mám publikaci, týkající se přelomu let 1947/1948 v Československu a v ní příklad toho, že trh se vždy prosadí. Jedná se o tehdejší vyjednávání o výši mezd ale v situaci, když už od r. 1946 část hospodářství byla "Benešovými" dekréty znárodněna a vzhledem na vliv KSČ odbory měli silné slovo v sociální politice:

"My dělníci, odmítáme návrh sociální demokracie na zvýšení platů všech státních zaměstnanců o 10 procent. Naopak, plně podporujeme stanovisko soudruha Antonína Zápotockého, předsedy Ústřední rady odborů, podle kterého "ze státní pokladny můžeme rozdělovat jen to, co v ní je a tolik, co si kdo skutečnou prací pro republiku zaslouží. Proto my dělníci s nejnižšími platy máme dostat přidáno a naopak, státní zaměstnanci s platy nad 6 tisíc korun se budou muset spokojit s nižšími příjmy." (Dokážete pochopit, že ty požadavky odborů před Vítezným únorem byly vlastně tržní . z jejich strany...)

0/0
26.1.2011 7:52

pehavecm

trh vyřeší vše

Samozřejmě, je to pravda. Trh nepotřebuje souhlas společnosti na to, aby se prosadil. Je směšné, jak zásadně funkci trhu někteří zpochybňují, ale přitom hned v další věte argumentačně přiznávají důležitost trhu. Byl to trh, který způsoboval soustavné zaostávání socialistických zemí za hnusným, zahnívajícím kapitalistickým "západem", byl to trh, který donutil lidi, aby v honbě za kvalitnějšími nebo luxusnějšími výrobky platili za bony tři, pět nebo až sedminásobek jejich úřední hodnoty (tj, 1 Kčs), byl to trh, který donutil lidi v socalismu, aby platily úplatek za všechno, co bylo nedostatkové, byl to trh, který nakonec rozvrátil hospodářství všech zemí bývalé RVHP a je to taky trh, který určuje ekonomické dění v naší společnosti a taky v regulovaném, v podstatě socialistickém zdravotnictví. Je to trh, který způsobuje nízké platy lékařům, ale to neznamená že trh je zlý, anebo že trh znemužňuje lékařům dobře vydělávat. ve skutečnosti jde o socialismem zdeformovaný trh ... (pokrač.) 

0/0
25.1.2011 13:39

Apodemus

samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

spolecnost tomu trhu musi vytvorit podminky, aby se prosadil. Co myslite ze jsou antitrustove (antimonopolni) zakony? Trh sam o sobe je nestabilni, vede k monopolum, vykyvum, nestabilitam. Potrebuje regulaci v podobe zakonu, aby vubec mohl vzniknout.

0/0
25.1.2011 13:56

OskarPokorny

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

To temhle lidem nema cenu vysvetlovat - podivejte se na mistni blogery, kteri se prohlasuji za volice SSO - nejdriv v blogu vykrikuji, ze trh vyresi vse, ze veskere statni regulace jsou zlocin atd... a hned po te nasleduje blog ve kterem breci, ze ruzne financi skupinuy natolik zbohatli, ze si delaji co chteji a ovlivnujou politiku na globalni urovni.

0/0
25.1.2011 14:08

pehavecm

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

Co chcete vysvětlovat? Že trh nefunguje? Vždyť vy sám se chováte tržně. Už jste viděli někoho, kdo chce za svou práci menší odměnu? Už jste zažil, žeby zákaznící vzali útokem obchoďák, který zvýšil ceny? Protože to by značilo popření trhu. Ale to se nikdy NIKDY nestalo, protože všichni se chováme přirozeně, ti jest tržně! Co myslíte, proč chtějí lékaři zvýšit platy? Jste tak pomatený, že budete v jejich požadavkách vidět "nefungující" trh? Trh opravdu řeší všechno, ale né v celospolečenském zájmu. Úkolem trhu není být prospěšným pro celou společnost ale pro ty, kteří se umějí prosadit! Kdy jste to slyšeli, že by zastánci volného trhu "breceli, ze ruzne financi skupinuy natolik zbohatli, ze si delaji co chteji a ovlivnujou politiku na globalni urovni"

0/0
25.1.2011 14:32

pehavecm

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

technická - vy nerozumíte, co je to trh, trh existoval již před vznikem státu, a tudíž žádné zákony na svůj vznik a existenci nepotřeboval (a nepotřebuje). Když lovec měl k dispozici uloveného jelena a zemědelec vypěstovaných 50 kg zrna, což byly tehdy důležité statky k obživě, tak došlo k vzájemné směně přesně za těchto podmínek: (1) oba o sobě vědeli a taky vědeli, že mohou u druhého příslušný statek získat a naopak, jinde daný statek nemohou sehnat (2) pro oba ten jejich statek byla "nadhodnota", kterou zrovna nepotřebovali (3) lovec si cenil jelena na 50 kg zrní a zemědelec své zrní zrovna na jedného jelena (4) tlapli si a tak uzavřeli smlouvu. Kdyby nebyla splněna libovolná podmínka, ke směně by nedošlo, způsob získání další obživy by závisel od: vyjednávání, nalezení jiného dodavatele, případně pokusu sám si ho "vyrobit, ulovit". Dále je tu možnost ukrást, co chci a poslední možnost - nechat si zajíst chuť. Tohle je trh. Jaký zákon byl k tomu  potřebný?  

0/0
25.1.2011 15:01

Apodemus

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

jo, a taky tehdy existoval trh s otroky a platil zakon kyje a pravo silnejsiho. Trh tak jak mu rozumi dnesni ekonomove nemuze existovat bez statu. Aby trh spravne fungoval, tak stat musi zajistit hriste, tj. stanovit pravidla v podobe zakonu, zabranit vzniku monopolu atd. Jedinym smyslem trhu je vytvorit konkurenci.

0/0
25.1.2011 15:07

pehavecm

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

Opět vidět že nerozumíte, co je to trh, trh funguje nezávisle od vůle společnosti a taky od vůle libovolného subjektu společnosti, tedy i každého jednotlivce. Trh funguje vždy, pokuď existují myslící bytosti, které jsou schopny dělat "hodnotící" úsudky" a mají co nabídnout a chtějí něco zísakt. Trh působí za těchto podmínek VŽDY, funguje správně a funguje nebadaně, nepotřebuje na to souhlas ano společnosti jako celku, ani žádného jednotlivce, dokonce ani toho ne, ktorý zrovna rozhoduje o směně. Tomu se říká "neviditelná ruka trhu".

Vaše představa, že lidské zákony mohou nahradit trh, případne ho vylepšit, aby fungoval správně, dokonce že trh nemuze existovat bez statu jsou směšné. A už vubec neni "jedinym" smyslem trhu vytvorit konkurenci.  

0/0
25.1.2011 15:22

Apodemus

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

ja rozumim tomu co pisete, jen s tim proste nesouhlasim. Myslim ze svet takto nefunguje. Skutecnost je o dost komplikovanejsi nez ideal z ekonomickych ucebnic.

0/0
25.1.2011 15:25

pehavecm

Re: samozrejme ze trh potrebuje souhlas spolecnosti

Myslíte, že trh si dělá těžkou hlavu z toho, že nesouhlasíte s tím, co já píšu? Zcela určitě ne. Dokonce si vůbec nic nedělá z toho, co já píšu. Mohu se vám zaručit, že trh nefunguje podle žádné složitější ekonomické teorie. Nikoliv proto, že by byl ve svém fungování jednoduchý, ale právě proto, že funguje přirozeně a hlavně nefunguje "morálně, v prospěch společnosti, v prospěch dobra", co vy levičáci, etatisté, humanisté, pradoláskovci nemůžete akceptovat. A popsat přirozenost je pro vědu témeř neřešitelný úkol. Proto má ekonomie takové problémy.

0/0
25.1.2011 20:28

Leff

Studujte a radujte se z uvolněných míst!

stále dokola se to opakuje: jak mají lékaři a sestry dost peněz, práci mají lehkou a o službách se hodně vyspí.

A to nemůžu pochopit! Správný pravičák by přece zajásal, jak se sám uplatní na uvolněných zdravotnických místech a už měl mít podanou přihlášku na medicínu.  Místo toho se komunisticky žvaní, jak se někomu práce přikáže. Nevím proč hlavně od ODSáků. Nerozumim! :-P

0/0
25.1.2011 11:57

da007

Musim

se ozvat a pridat na stranu blogera.Vy jste vubec nepchopili,nebo nekteri ani nedocetli,protoze jinak byste nemohli takto reagovat!S autrem clanku plne souhlasim!Jde o nabidku a poptavku,jedna se tedy o trh!Ne vsichni lekari operuji 10 hod. na sale.Znam taky takove,kteri udelaji vizitu,pak se zamknou do svych lek.pokoju,pracujou tam na svych vecech na netu a cekaji na obed!Byl jsem taky na pohotovosti v noci,sestra lekare probudi   jen pokud vam upadla noha!Muj obvodni lekar prosi o sluzby v nemocnici,protoze za vikend si vyspi 9000 Kc a ihned po skonceni sluzby se rano presune na svuj obvod,kde pokracuje zcela fit ve sve ordinaci.Asi odpocaty!!!Neznam chudeho lekare,ale chudeho ucitele s VS to tedy znam!!Karma!!!Nenapsal bych to lepe!!!

0/0
25.1.2011 9:12

mamina2

Re: Musim

Nevím, o jakých odděleních mluvíte, rozdíly budou velké. Ale zrovna na té chirurgii, kam půjdete s upadlou nohou, si asi doktor většinou moc nepospí.

0/0
8.2.2011 11:29

Alexandr Špáta

Víte pane Ábelovský,

možná by bylo dobré, kdybyste si trochu projel historii zdravotnictví. Možná by Vám pak došlo, že prostě chcete jít jen zpět. Stejně tak by bylo dobré zjistit si, co se to děje se zdravotnictvím ve světě a proč se tam a jak kde dělají reformy. Jinak to vypadá, že si ten trh třeba i vyzkoušíte, pokud Heger přijde s Julínkovou reformou. Stejně takplatí, že v demokracii si ten trh může prosadit většina. Prostě kdo chce kam, pomozme mu tam. Je vidět, že jste mladej a zdravej, takže si zjevně myslíte, že se tržně postaráte o své zdraví. No a až něco přinde a ta tržní cena Vám a Vaši rodině zláme ekonomicky vaz, možná ze svých bludů procitnete. Pak ovšem bude zase dosti dlouhá cesta k další změně, jakkoli je demokracie systémem, který Vám může dát ochutnat přánbí většiny a jakkoli jev něm vždy možná korekce. Povětšinou ty změny ale nebývají ze dne na den. Snad by se vzplatilo o věcech trochu více přemýšlet.

0/0
25.1.2011 8:45

krab

Re: Víte pane Ábelovský,

Prave proto, ze chceme lecit stare a nemocne, tak v tom nesmi byt statni moloch a rozkradani v miliardach. Teprve potom stari a nemocni dostanou dustojnou peci z penez pojistoven ktere o klienty bojuji.

A pojistovna bude chtit se postarat i o dnesni stare a nemocne, protoze pokud ne, tak dnesni mladi a zdravi uvidej jak se o ne postara az budou nemocny a reknou si : "dekuju pekne, pujdu jinam".

Trzni cena zdravotnictvi, proti ktere bojujete, je mnohem NIZSI, nez statni cena. V soukromem se nikdy nekrade tolik jako ve statnim, rozdil je mozna tisicinasobny. Vsechno co stat pustil se dneska vyrabi levnejs a kvalitnejs, VSECHNO BEZ VYJIMKY.

Takze kdyz mame na to platit HODNE, proc vam vadi platit MALO?

0/0
25.1.2011 10:48

OskarPokorny

Re: Víte pane Ábelovský,

To neni pravda - soukrome pojistovny v nekteryzch zemich pouziji 60-70% pojistneho na provoz a tvorbu zisku (vyplatu dividend) takze tvrzeni, ze je automaticky nissi je nesmysl(yaleyi na tom ,jestli to stat nejak reguluje - coz je zase v rozporu s mantrou Vas trznich konsomolcu). Problem se zdravim je ten, ze je za nej clovek ochotny utratit cokoliv a pojistovny to proste vi a proto (i bez nejakych Kartelu) udryuji ceny neuveritelne vysoko a na nejake konkurovani naprosto kaslou. V pripade ydravotnictvi proste neplati ekonomicke poucky - mnohem vice tam je treba naslouchat psychologii a sociologii(skolstvi je podobnz priklad). Dalsi problem je, ze zavedenim tohoto systemu dava neuveritelnou moc pojistovnam, ktere maji peniye(moc)menit legislativu naprsoto podle sve zvule (USA). Proste trh vzorne funguje u nakupovani aut rohliku a pracek, ale u nakupu zdravi naprosto selhava. Ano verejne druhy zdravotnictvi maji mnoho problemu - nehospodarnost, slabou motivaci pacienta se sam starat

0/0
25.1.2011 13:24

OskarPokorny

Re: Víte pane Ábelovský,

o zdravi, ale to jde eliminovat vhodnoou legislativou(bonusy atd..) a v nekterych zemich se tzto nesvary podarilo skoro vymitit, ale jak jednou pristoupime na plne komercni zdravotnictvi tak pojistovny nastooupi na vydiraci spiralu, u ktere budem jeste se slzou v oku vzpominat na soucasnou akci doktoru. Opravdu je treba tyto kroky zvazit, protoze si zahravame se silami (pojistovny), ktere se mohou ukazat jako nezvladatelne.

0/0
25.1.2011 13:28

mamina2

Re: Víte pane Ábelovský,

Pojišťovny nikdy nebojují o staré a nemocné. Protože naopak lákají ty mladé, kterým se nechce platit léčbu ostatních.

0/0
8.2.2011 11:38

TOREX1

Vzdělání lekařů je ZDARMA !!!... nebo není ?

TRH TRH TRH,  sem s ním tedy. Pokud budou lékaři požadovat " spravedlivé" zvýšení mezd, ptám se já: Jak jsou vysoké náklady na získání lékařské kvlaifikace, tedy léta ne zrovna levných studíí placených z kapes daňových poplatníků? Nemám možnost nahlédnout do účetnictví Lékařských fakult a jím přidružených zařízení, které jsou pro udělení titulu MUDr. nezbytné. Navyšme   tedy lékařům jeijich mzdy, pokud na ně ekonomika má a trh ocení jejich hodnotu. Zvedám však prst a ptám se, kdy daný lekař  svou prací navrátí náklady nutné na jeho vzdělání formou odvodů. I vzhledem k jejich platům, to bude hodně  hodně dlouho a jsem přesvědčený, že ani oni sami si nejsou  vědomi realné hodnoty nákladů na jejich vzdělaní. Tak nějak to berou jako samozřejmost. Nebo se mýlím ? Také jsem studoval a cítím se nedoceněn, že bych tedy pohrozil , poděkoval a odešel ? Pani doktoři, jak to tedy je ?:-/

0/0
24.1.2011 17:40

krab

Re: Vzdělání lekařů je ZDARMA !!!... nebo není ?

Ano, mate pravdu. Resenim je ale trh I ve skolstvi.

0/0
25.1.2011 10:49

QT48

Trh je prázdný pojem.

Pane Adame, vaše motto mě přesvědčuje, že jednou zmoudříte a nebudete tahat trh tam kde nepatří. Teď podle vaší noty. Jste mladý a Bůh vám to zdraví dal zadarmo. Ani v hypermarketu takovou slevu nedostanete. Máte vlastně protekci oproti nemocným. Jednou ale za své zdraví začnete platit a tehdy vám trh zhořkne.

A rada: Nečtěte už ty přihlouplé příručky o tržním hospodářství. Trh není všelék.

0/0
24.1.2011 17:03

Vosta Jindra

Další důkaz o kompetenci ekonomů

Na VŠE se zjevně posud nedoneslo, že trh sám o sobě nepůsobí ani vyšší kvalitu produktů ani rozvoj, ba ani nutně nepřispívá k racionalizaci nákladů a dlouhodobě únosnému uspořádání vztahů. Tržní zdravotnictví by u nás způsobilo nanejvýš nedostupnost péče pro většinu populace, šetření na pacientech, nikoli na místech, kde se plýtvá, a jen u velmi malého množství lidí by nastal posun v péči k lepšímu. Čistě tržně je lépe nechat člověka umřít než ho léčit. Pro chudé a staré by to platilo samostatně. Ostatně jeden z nejhorších systémů péče mají USA. Zato se jedná o systém nejdražší. Tento článek je dalším dokladem morálně zdegenerovaného myšlení polovzdělanců, kteří ničemu nerozumí a říkají si ekonomové.

0/0
24.1.2011 16:47

krab

Re: Další důkaz o kompetenci ekonomů

Trh samozrejme ZPUSOBUJE vyssi kvalitu produktu, to snad ani nemuzete myslet vazne proboha !!! Chcete mi rict, ze kvalitu dnesnich aut, bot, telefonu, televizi, domu, lze srovnat s dobou pred 20 lety?

To je neuveritelny kolik lidi stale veri komunismu.

v usa system zdravotnictvi nema vubec nic spolecnyho s trhem !! Vy snad chcete rict, ze Medicare je soukroma firma? Naklady na zdravotnictvi vysplhal do neuveritelnejch vysek prave stat tim, ze garantuje penize at je rozhazujou na jakykoliv absurdity, doktori si muzou rict o jakkoliv vysoky platy protoze stat to zacaluje dycky.

Povrchne premyslite naopak vy, to co uvadite sou milionkrat vyvracena klise typu (bylo by to jen pro bohate). Copak dneska je auto jen pro bohate?? Dnes si muze auto koupit kazdej student, naopak za bolsevika bylo jenom pro bohaty !!!

0/0
25.1.2011 10:54

grumbler

ŠÍLENOST...

Základní filozofií podnikání je generovat zisk.Pokud chcete generovat zisk ve zdravotnictví, tak vždy na úkor pacientů,vždy na úkor léčby.Dva protichůdné momenty-pomoc nemocným versus generování zisku.Něco jako oheň a voda...

Proto taky,např. v americkém systému téměř 60% vybraného pojistného "padne " na zisk soukromých subjektů, místo na péči o nemocné... proto desítky tisíc lidí nedosáhnou na lékařskou péči.

Pan autor nebude stále mladý a zdravý-za "pár" let se dočká i on svých nemocí a zjistí,že s nemocemi přijde i podstatné,snížení příjmů.

Pokud budou lékaři odměňování zlomkem peněz,co každý pseudomanažer,který si umí tak akorát vozit pozadí v audině a telefonovat, tak bude špatně;lékař se celý život vzdělává a opravdu něco umět musí-značná část manažerů nenapíše bezchybně ani dvě věty-přesto mají pohádkové platy,na které lékaři nedosáhnou za celý život,i když zachrání stovky lidských životů...Jak říká klasik: je něco prohnilého ve státě.. Každý,nechť si doplní sám, kde....

0/0
24.1.2011 16:37

ephemeroptera

Již první věta...

 "Zdraví je zboží" ... dál jsem nečetl ... nemusím... těchhle typů jsou plné ekonomické fakulty (a nejen ty) ... bohužel jejich chápání světa je omezeno na MÁ DÁTI / DAL.

0/0
24.1.2011 16:36

moganek

Re: Již první věta...

Soudíte dle první věty...dál nečtete...víte tedy prd o argumentech, kterých autor použil k obhájení svého názoru...nechápu tedy, kde berete tu drzost přidávat komentář, když ani nevíte k čemu!

0/0
24.1.2011 16:52

ephemeroptera

Re: Již první věta...

To je jednoduché ... kdyby vám někdo například řekl, že (dejme tomu) stalinismus je výborný systém, asi by jste si o něm pomyslel svoje, aniž by jste ho nechal přednést argumenty, že? (předpokládejme, že by to myslel vážně) ... tudíž do očí bijící hloupé tvrzení předurčuje inteligenci nebo charakter toho kdo jej přednesl a dále pak asi ani není třeba poslouchat nebo číst jeho další úvahy či názory, jelikož je zde vysoká pravděpodobnost, že budou stejně hloupé...

0/0
24.1.2011 16:58

josefm

Ábelovskej,

místo psaní o věcech, o kterejch nemáš ani ponětí, se seber, a zkus strávit s některým z lékařů týden v nemocnici při jejich službách.

Víš, ono to je něco jinýho, než sednout za klávesnici a psát o komoditách. 8-o

0/0
24.1.2011 16:34

729

Re: Ábelovskej,

No jo, ten kapitalismus je natolik nakažlivej, že si pan autor plete zdravotnictví s plodinovou burzou;-D

0/0
24.1.2011 16:40

OskarPokorny

otázka

Velmi by mě zajímalo, zda autor někdy navštívil země, kde je více či méně tržní zdravotnictví(mylslím dlouhdobý pobyt - ne jen turistická návštěva). Pobával jsem v USA na vedecké stáži a nyní píši z VB. V USA jsem udělal takový experiment - prostě jsem přepočetl cenu pojištění na běžně kupované potraviny (v mém přápadě chleba)  - a pak to spočštl zpětně pro ČR vyšlo , že druh pojištění, při kterím stejně platíte u doktora jak mourovatý prakticky celou cenu výkonu by v ČR stálo 5000-7000\osobu korun - ukažte mi rodinu , která by reýlně zvládla něco takového uplatit(xpočet lidí v rodině) - to je přesně ten důvod proč tolik lidí v USA nemá pojištění - prostě ty cenu jsou absurdní. Náš bloger- apoštol volné ruky trhu by nám mohl také vysvětlit proč když je ten trh tak geniální proč má USA relativně i absolutně nejhorší poměr  cena\výkon. Celáproblematika je navíc silně komplikovaná tím, že pojištovny jsou schoné provést jakoukoliv prasárnu aby nemuseli plnit. Běžné taktiky jsou ,

0/0
24.1.2011 16:29

OskarPokorny

Re: otázka

různými procesními technikami zdržují platbu, aby pacient umřel dřív, nez začne léčba, hledýní nějaké špíny na pojištěnce(nenahlášená chřipka před 10 lety) aby mohla odstoupit od smlouvy atd....Další pvěc je, že oni ani spoustu potenciálně rizikových pacientů ani nepojistí - pokud máte dům v záplavoví oblasti tak je to to samé, ale z těla se tak snadno nevystěhujete (pokud nejste hinduista)

0/0
24.1.2011 16:35

Giorgio

Lehce idealizmus

Principielně má ale autor pravdu. Zdravotnitví je služba jako každá jiná a má svoji cenovku. Je otázkou do jaké míry má být tato cena regulována? V principu nastavit  takový systém není ani tak velký problém, ale nikdo to udělat nechce. Halvní důvod? Peníze! Ve zdravotnictví a farmacii se točí takové prachy, které si nikdo z nás neumí ani představit. Ne nadarmo se říká, že farmaceutická lobby je silnější než zbrojní :-(. Bohužel jsme rukojmí tohoto systému.

0/0
24.1.2011 16:28

Giorgio

Ještě doplním

tohle stojí za přečtení:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Farmaceutick%C3%A1_lobby

0/0
24.1.2011 16:29

student006

Potom ...

... nemocné vyléčí jedině smrt.

0/0
24.1.2011 16:19

729

Re: Potom ...

Smrt je nejvlastnější možnost bytí, takže bychom měli být takovým mudrcům vděčni, že vehementně prosazují  zdravotní i penzijní reformu. Jenom umřít se nějak nikomu nechce.

0/0
24.1.2011 16:38

Stary Fafa

Zdravi NENI komodita

Zdravi neni komodita na trhu, protoze se neda koupit a prodat. Co se da kupovat a prodavat jsou zdravotnicke sluzby. A jejich cenu prisne reguluje vlada a parlament. Zavedeni trznich cen by bylo pro mnohe prekvapenim. ;-)

0/0
24.1.2011 16:17

tom_sykora

hm

Toho hocha nikdo nevyleci... jen on sam. Nebo nejaka nemoc?

I kdyz... mozna by mu pomohlo, kdyby omezenec na hrade, spolecne s celou armadou jemu podobnych (a ze jich je, prizivniku...), sel na rost (peklo by si smlslo).

Ale taky... muzeme to brat jako zert co provokaci - probuh, prece neni tak blbej, ne? :D

0/0
24.1.2011 16:14

cobolotoboloterazkysommajorom

hrozne sem se zasmal uz u prvni vety :)

Zdraví je zboží. Lékaři nejsou privilegovaná skupina. Pacienti by neměli být rukojmí. Zde jsou 3 věty, které by měly rezonovat v hlavách „vydírajících“ lékařů.

Autor nechape ze TRH zpusobi jedine to ze z lekaru bude vysoce priviligovana a bohata skupina, ktera si necha sve zbozi (zdravi) tvrde zaplatit. Na nejake pacienty pritom nebude muset vubec brat ohled, tudiz nebude resit nejake brani si za rukojmi. Kdo nebude mit hotovost , tak proste umre.

0/0
24.1.2011 16:10

729

Re: hrozne sem se zasmal uz u prvni vety :)

No jo, ale co když autor myslí nějakého toho mravenčího doktora, tomu by přeci měl stačit maličký plat, ne? A nějaké léky? Stačí pofoukat a pacient bude chlapík jako rys, není liž pravda;-D

0/0
24.1.2011 16:32AUDIOZÁZNAM

Petice

Zmeškali jste přenos čtení Davida Vlka? Poslechněte si ho tady.Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.