Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzva tří set proti zájmu milionů

16. 02. 2012 14:25:00
Petr Nečas nepodepsal evropskou smlouvu o rozpočtové unii a je to dobře. Přesně tři sta intelektuálů, mezi které se řadí Tomáš Halík s Jiřím Pehe a Monikou Pajerovou a také například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, Jan Mládek a další politici, sociologové, politologové, herci, producenti, režiséři, scénáristi a další, se rozhodlo – pasujíce se do role jakési vyšší inteligence a morální autority – sepsat a podepsat výzvu Ano pro Evropu.

Mytických 300?

Skutečná přehlídka osobností. Chybí v něm však výrazně ti, kdož se tomuto tématu mohou věnovat na vědecké úrovni, ekonomové. Je jich ve výzvě celkem pět z 300 a dovoluji si tvrdit, že je mezi těmi pěti pouze jeden ekonom hodný tohoto označení, tedy takový, který není čistě ve službách nějaké strany a ekonomií se skutečně zabývá. Dalším faktorem u ekonoma je jeho spojení s velkými firmami případně vládami. Je zvláštní, že se k této výzvě nepřipojilo více (řekněme akademických) ekonomů? Nikoliv.

Seznam 300 podpisů ekonomů proti evropské smlouvě o rozpočtové unii vám seženu při dobré logistice do jednoho dne. Proč? Není to ani proto, že by ekonomové byli materialističtí citově vyprahlí jedinci, ani proto, že jsou navázáni vlastním zájmem, dokonce ani proto, že by snad ekonomie postrádala morální aspekt. Je to spíš proto, že spousta ekonomů chápe, jaké důsledky vznik rozpočtové unie bude mít.

Superstát není „super“

Ekonomové vědí, že bychom podepisovali bianco šek Evropské komisi. Nechali bychom otevřenou cestu evropskému superstátu, který by konečně „superpřerozděloval“ a který by znamenal další morální hazard nevyrovnaných ekonomik. Ačkoli s sebou tato smlouva má přinést vyrovnané rozpočty (podívejme se na dodržování rozpočtových pravidel před krizí a v krizi!), přináší také větší moc velmi nedemokratické instituci. A věřte mi, že se nejedná o nový Marshallův plán. (Pomiňme zde, že samotný Marshallův plán není tak andělské dílo, jak bývá často prezentován.) Situace i plán jsou jiné. V ekonomikách nejsou zničeny kapacity a kapitál, tedy potenciál je více či méně nedotčen, na rozdíl od poválečného období. Dnešní plán pouze oddaluje kocovinu do budoucna.

Zůstává tu pak už jen politický argument, že se Česko „vyřadí z hlavního proudu evropské integrace“, respektive odcizí Evropě vůbec. Chraň nás bůh, abychom se vezli s hlavním proudem! V takovém případě nás čeká minimálně ztracená dekáda, spíš však ztracené naděje a úpadek ve všech sférách společnosti. Pokračovat v cestě, která byla nastolena, by znamenalo prohlubovat dnešní problémy s jistým oddálením jejich důsledků. Věřte, že neexistuje žádné kouzlo ani v ekonomii, ani v politice, které by odvrátilo dopad žití nad poměry, i kdyby jím měl být pouhý přesun bohatství ať už od chudých k bohatým či obráceně. Naneštěstí představa, že přesun bohatství by mohl být jediným důsledkem toho, jak vlády oddalují řešení problémů svých ekonomik, je představou bláhově idealistickou. Z čistě ekonomických důsledků můžeme přidat pokles motivace (tedy snížení efektivity), růst morálního hazardu, stagnaci nebo pokles reálného bohatství. Mezi dalšími důsledky už méně ekonomického charakteru je nárůst nacionalismu, ale i jiných extrémních politických vyjádření (komunisté v Řecku). Tento nárůst je velmi patrný již dnes. Zoufalí lidé volí zoufalé činy. Důsledkem je tedy i menší sociální smír.

Přijetí smlouvy nic pozitivního přinést nemůže. Výzva sepsaná smetánkou intelektuálů pouze nekriticky přijímá hlavní proud. Troufám si tvrdit, že takřka každý pod výzvou podepsaný má (vědomý či nevědomý) zájem na růstu státní moci, a tento fakt není možné ignorovat. Zdeněk a Jan Švěrákovi točí za peníze ze státního rozpočtu z kapes daňových poplatníků. Pan Josef Zielienec je předsedou Evropského výboru. Jak je možné, že předseda hlavních přerozdělovačů Bohuslav Sobotka je pro pakt, který údajně zmenšuje možnost přerozdělovat? A co členové akademie věd? Lidé navázaní na granty financované opět z peněz, které jdou z kapes daňových poplatníků? A co herci? A co politologové? A co vysokoškolští profesoři? Co na tuto výzvu říká volič a daňový poplatník?

Zda je NE pana Nečase otázkou principu, nebo vnitřního boje ODS, je v tomto okamžiku klíčové pouze z toho hlediska, že je-li celá záležitost mocenským bojem, pak nemáme v politice skutečnou rozumnou oporu proti systému, který je nastaven tak, že opakuje a prohlubuje chyby. S velkou pravděpodobností nakonec premiér Nečas smlouvu podepíše. Malostí by v tomto případě bylo podepsání smlouvy jakožto vyjádření české poslušnosti. V současném systému nemůže existovat mezistátní solidarita a ani neexistuje. Ta by mohla přijít, až kdyby si postižené země opravdu začaly uvědomovat vážnost situace a reflektovaly ji snížením svých nároků, a tedy úsporami.

Autor: Adam Ábelovský | čtvrtek 16.2.2012 14:25 | karma článku: 38.88 | přečteno: 2922x

Další články blogera

Adam Ábelovský

Trójský kůň pravice

Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.

6.3.2017 v 9:59 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 525 | Diskuse

Adam Ábelovský

Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.

25.2.2017 v 17:50 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 230 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Čejka

3 + 1 fatálních chyb ČSSD v posledním vládním období

Volební výsledek bývalé nejsilnější vládní strany musel vyděsit snad všechny její představitele - dovolím si předložit 4 hlavní omyly ČSSD v posledním funkčním období...

23.10.2017 v 14:11 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 469 | Diskuse

Jiří Jurčák

Lopaty, důchodci a idioti nás opět přiblížili k Rusku

Takto alespoň zní mnohé komentáře osvícených hlasatelů pravdy a lásky a na diskuzích čteme samozřejmě i vyjádření mnohem peprnější, která by mi zřejmě neprošla ani pokud by šlo o citaci.

23.10.2017 v 13:50 | Karma článku: 35.43 | Přečteno: 1650 | Diskuse

Přemysl Čech

Okamura - už to začalo?

Naši politici jsou nejen povolebně nepoučitelní, arogantní v zrcadle náhle získané moci a touze si veskrze diktovat podmínky na dortu zvaném vládnutí v této zemi a pokud možno z něj ujídat jenom šlehačku.

23.10.2017 v 13:43 | Karma článku: 9.80 | Přečteno: 609 | Diskuse

Karol Wild

Poslancům ODS připomínám

„Slibuji na svou čest ... že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Tak zní poslanecký slib, který budou skládat všichni poslanci, včetně poslanců ODS.

23.10.2017 v 12:33 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 934 | Diskuse

Roman Máca

České volby v zajetí dezinformací. Nyní je potřeba zamést stopy?

Víkendové sněmovní volby, resp. předvolební kampaň byla doprovázena značnou mírou šířených dezinformací. S jejich pomocí bylo propagováno zejména SPD Tomia Okamury a naopak poškozovány konkurenční subjekty.

23.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 28.06 | Přečteno: 2397 | Diskuse
Počet článků 99 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1906

Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.