Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každému Čechovi hrozí bohatství

19. 07. 2011 14:20:14
Podle posledních průzkumů ČSÚ je každý desátý občan České republiky ohrožen chudobou. Není každý občan také ohrožen bohatstvím?
HAHA! JSTE CHUDI!HAHA! JSTE CHUDI!

V Anglii jsem při práci měl to štěstí se pobavit o ekonomii s dvěma důchodci, kteří byli zřejmě intelektuálně aktivní. Po zjištění, že v České republice studuji ekonomii, se mi pochlubili o konferenci na téma „ekonomika stálého stavu,“ kterou zřejmě spolupořádali. V kontextu debaty s těmito důchodci z Yorkshire jsem si přečetl článek, který upozorňoval na zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ve svém šetření narazil na skutečnost, že každý desátý Čech je ohrožen chudobou. Co čert nechtěl, dvě věci se spojili v jednu, tento článek.

S milými důchodci jsem probral, že ekonomika stálého stavu je nežádoucí, protože umrtvuje prostor pro chyby, ale zároveň také pro úspěchy. Dynamická a statická ekonomika jsou dva protipóly, mezi kterými volíme. Zatímco nejdynamičtější by zřejmě mohla být anarcho-kapitalistická společnost, nejstatičtější by byla centrálně plánovaná společnost. Demokratická společnost je jakýmsi kompromisem, kde se mísí statika a dynamika ekonomiky. Pokud je ekonomika příliš statická, není v ní prostor pro inovace a pro nacházení nových příležitostí ve všech oblastech. Svazujeme-li ekonomiku, tedy jednotlivce v ní, je pro ně mnohem nákladnější vstupovat do rizik, a jelikož vstupováním do rizik byla naše společnost zplozena, je evidentní, že člověk jistá rizika podstupovat chtěl již od nepaměti a je to tedy jeho přirozeností. Stavíme zeď, přes kterou se tak či onak budeme chtít dostat. Na druhé straně čistě dynamická ekonomika se většinou ocitá jen v hypotetických úvahách, a tak její použitelnost je v současné době pro většinovou společnost nepředstavitelná.

Existují nejen zdi, které jsme si sami vytvořili, ale také přirozeně vzniklé, které brání plné dynamice ekonomiky. Jsou to faktory jako náboženství, genetické predispozice nebo jazyk. Existence různých odlišností může stát za potřebou jistého druhu vlády nad jednotlivci. Odlišnosti, které snižují dynamiku ekonomiky, také stojí za tím, že se v ekonomice nacházejí lidé relativně chudí. Rigidity jsou mimo jiné vytvořené zájmovými skupinami skrze vlády. Do doby, kdy si příjmově každý nebude rovný, budou vždy žít relativně chudí.

Angličtí důchodci mi řekli, že si nemyslí, že by situace, kdy každý chce vytvářet a konzumovat spotřební zboží byla udržitelná, protože to ničí lidský habitat. Podle nich je žádoucí prosazovat omezení takovéhoto stylu života a prosazování drahých ekologických variant. Svážeme-li ale občany dalšími restrikcemi budou se z chudoby dostávat jen velmi těžko, protože nebude tolik příležitostí.

Relativní chudobu je tedy nutno brát s rezervou, protože se jí bez utopie nezbavíme. Absolutní ale i relativní chudobu navíc prohlubují statické ekonomické podmínky, tudíž kromě jiného intervence státu. Berme zprávu ČSÚ optimisticky a to tak, že stále ještě deset procent občanů si může značně polepšit ve svém materiálním bytí. Učiňme více prostoru pro chudé tím, že ekonomiku učiníme dynamičtější. Snižme daňovou zátěž, byrokratickou zátěž a relativně i absolutně chudých ubude.

Autor: Adam Ábelovský | úterý 19.7.2011 14:20 | karma článku: 14.50 | přečteno: 1506x

Další články blogera

Adam Ábelovský

Trójský kůň pravice

Donald Trump, Marine Le Pen, AFD, UKIP (Brexit) a další reprezentanti úspěšné pravice v největších zemích západu jsou pro mnohé strašákem dneška, ukázkou extremismu na straně lidskoprávní a ohrožením demokracie.

6.3.2017 v 9:59 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 525 | Diskuse

Adam Ábelovský

Evoluční pauza

Někdy se prostě stane, že nechcete nic říkat nebo psát a raději budete poslouchat, číst, dívat se kolem sebe a přemýšlet. Šum, který je kolem nás a rozlazuje soustředění, se postará o neschopnost uvažovat více do hloubky.

25.2.2017 v 17:50 | Karma článku: 12.47 | Přečteno: 230 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Nedostatek másla zasáhl i Francii, o bruselské vině však ani slůvko

Zatímco u nás se nadává na zdražení másla, v bohaté Francii mají problém s jeho nedostatkem. Jen další důkaz, že dotační eurosocializmus má podobné slabiny jako ten náš minulý, jen máslo místo toaleťáku...

23.10.2017 v 8:47 | Karma článku: 23.87 | Přečteno: 488 | Diskuse

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 429 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.49 | Přečteno: 10016 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 411 | Diskuse
Počet článků 99 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1906

Ctím liberální principy. Nemyslím, že vím nejlépe, co by měl, kdo dělat, nebo jak by měla vypadat kultura. Chtěl bych objasňovat některé myšlenky svobody.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.